פתוח בשבת – מקומות שפתוחים בשבת

ישראל כידוע היא מדינה אשר מתנהלת על פי קודים יהודיים. הרבה מאוד מהכללים, חוקים וכן אופי ההתנהלות הלא פורמאלית נקבעים על ידי ההלכה או על ידי המסורת היהודית. אחד הדברים שמאפיינים את מדינת ישראל, היא העובדה שהחל מכניסת השבת, ביום שישי לפנות ערב ועד מוצאי שבת, עת הופעה של שלושה כוכבים בשמיים מוסדות רבים נסגרים.

יחד עם זאת, באופן טבעי, מאחר ורוב הציבור הוא חילוני וכן מדינת ישראל מכירה בכך שיום שבת זה היום היחידי בשבוע בו הורים וילדים יכולים לבלות ביחד, כמו כן, המדינה רוצה לעודד תיירות מחו"ל, אז היא כן מאפשרת למקומות רבים לפעול ואין הגדרה חד משמעית, ברורה, מה אמור להיות סגור וגם אם יש, אין בהכרח אכיפה בנושא.

על כן, כל מי שרוצה לצאת ולבלות בימי שישי-שבת, עם בני משפחתו, חבריו או אורחים מהארץ או מחו"ל, יכול למצוא מספיק מקומות בהם ניתן לעשות זאת. יחד עם זאת חשוב לזכור ולהבהיר כמה נקודות:

ראשית, כידוע, ברוב רחבי הארץ, אין תחבורה ציבורית בשבת. פה ושם יש מה התארגנויות מקומיות, כולל התארגנויות של רשויות מקומיות, אך באופן כללי, אין תחבורה ציבורית פעילה, על כן מי שאין לו רכב פרטי צריך למצוא פתרון אחר, למשל שימוש במוניות.

שנית, יש הרבה מאוד מקומות שמחייבים הזמנת כרטיסים מראש, זאת על מנת להבטיח כמות ספציפית ומדויקת של אורחים במקום. כך יהיה אפשר ליהנות ממנו יותר.

שלישית, באופן טבעי, מאחר ומדובר ביום שבת, מוטב לברר תחילה האם המקום באמת פתוח ובאילו שעות הוא פועל. זאת על מנת שלא תגיעו לחינם אל המקום ותגלו שהוא סגור.


אילו מקומות פתוחים בשבת?

אז מה פתוח בשבת? נתחיל מהמקומות הצפויים. למשל, פארקים, חופי ים, שמורות טבע, יערות, אתרים היסטוריים,  ומקומות אחרים שאי אפשר לסגור אותם ולמדינה גם אין אינטרס לסגור, שכן היא רוצה שמשפחות, זוגות ובכלל אזרחי המדינה יוכלו להגיע לכל אחד מהמקומות ולבלות בהם.

ישנם מוסדות ציבור שונים שפתוחים בימי שבת. למשל מוזיאונים. כך מוזיאון תל אביב, מוזיאון הטבע, מוזיאון ארץ ישראל ועוד שורה ארוכה של מוזיאונים. אלה מציגים תערוכות מסוגים קבועות ומתחלפות ותמיד אפשר להגיע ולבלות במקום מספר שעות. חלק מהתערוכות מיועדות לא רק למבוגרים אלא גם לילדים.

סוג אחר של מוסדות אשר פתוחים בשבת, הם היכל התרבות ותיאטראות רבים. שם אפשר למצוא הרבה פעמים הצגות לילדים ולכל המשפחה, הרצאות של אישי תרבות, מה שמכונה בפי כל "שבתרבות" מפגשים עם פוליטיקאים, אמנים ועוד, וכן אנחנו יכולים למצוא שם עוד שורה של אירועים שונים לקהל הרחב. חשוב לברר לפני שמגיעים, באיזה אירוע מדובר והאם הוא מתאים לכל המשפחה או רק למבוגרים.

אנחנו יכולים למצוא גם עסקים פרטיים אשר פתוחים בשבת לקהל הרחב, החל מבתי קולנוע, משחקיות לילדים, פארק שעשועים, פארק אקסטרים ומקומות אחרים בהם יכולים משפחות וילדים לבלות, ביחד או לחוד. דוגמא טובה הן חוות לרכיבה על סוסים או להבדיל, משקים אשר מאפשרים להורים וילדים להגיע, בשביל לקטוף פטריות, תותים, פירות וירקות אחרים אשר ניתן לקטוף ולקחת הביתה.

הרבה פעמים בימי שבת, נערכות הקרנות מיוחדות של סרטים. כך למשל בסינמטקים השונים ברחבי הארץ, נוהגים לערוך בימי שבת הקרנות של סרטים מיוחדים עם הרצאות של מומחים בתחום. לא פעם אגב, מדובר על סרטים והרצאות שמתאימות לילדים, כמו למשל, הרצאות על סרטי גיבורי על, קומיקס, חזרה בזמן ועוד.

עוד כתבות מעניינות:

הפרדיגמות הפונקציונאלית

הפרדיגמות השונות הן מסגרות שבתוכן תיאוריות רבות. תיאוריות אלו נעות על צירים בין הפרדיגמות. ישנה הבחנה בין ארע הפרדיגמות המרכזיות: פונקציונליזם, קונפליקט, אינטראקציה סימבולית, הבניתית.

'המופע של טרומן'

התיאוריה של גופמן מתחילה מפרטים שנמצאים באינטראקציה, ותו"כ הם מייצרים את החברה שבתוכה הם פועלים. בגישה זו אין מציאות שנמצאת מחוץ לפרטים, אלא אינטר סובייקטיבית

איך ההוויה מייצרת תודעה?

    תשתיות ומבנה על טענתו של מארקס הייתה שהחברה מעוגנת על תשתית כלכלית. מעל התשתית צומח בניין-העל האידיאולוגי המורכב מכל ההיבטים התרבותיים והפוליטיים. כל

הגישות הקונפליקטואליות

    בתוך הפרדיגמה יש תיאוריות שביניהן יש סתירות מסוימות – לא חייבת להיות הסכמה מוחלטת. התיאוריות מסכימות בעיקר על ראייתה של החברה כזירה של

פוזיטיביזם מול פרשנות

פוזיטיביזם מול פרשנות: הפוזיטיביזם טוען שכל הכרה אמיתי מבוססת על ניסיון שעובד דרך החושים, כלומר, ידע 'חושי' הוא ידע שנצבר כחוויות וכך נצבר ניסיון, הרי