המדריך השלם להתקנה ותיקון של מז"ח

תפקיד מערכת המז"ח (מערכת זרימה חוזרת) הנה קריטית לבריאות שכן היא מונעת מחיידקים וממזהמים שונים כניסה למערכת השתייה של כולנו. על פי התקנות המחמירות בישראל, ספקי מים יכולים לתת שירות אך ורק ללקוחות להם יש מז"ח תקינה והתקנות גם קובעות בבירור מי חייב בהתקנת המערכת.

 

קצת על המערכת ומי שמחויב להתקין אותה

המז"ח היא מערכת שמטרתה העיקרית היא למנוע מהמים הזורמים בצנרת הביתית לחזור לצנרת הציבורית, כך שלמעשה המים שזורמים מהבתים ומהעסקים לא יחזרו לצנרת ובכך ימנעו מעבר של מזהמים וחיידקים כשלחץ האוויר בצנרת משתנה.

תקנות משרד הבריאות שבנושא ברורות מאוד וקובעות בדיוק אילו עסקים מחויבים בהתקנת מז"זח. בין היתר יהיו אלה אתרי מים שונים ובהם ספא, מקווה, פארק מים ובריכות שחיה. יהיו אלה גם תחנות דלק, מאגרי נפט, מפעלי פחם וכמובן חברות הגז. כל תחום הייצור מחויב בהתקנת המערכת, כולל תעשיית הטקסטיל, הקוסמטיקה, המזון, ההדברה, עסקים בתחום הפסולת מכל הסוגים ועסקי היגיינה, דפוס, חומרי הגלם ועוד ועוד.

 

תקלה במז"ח

גם במקרה הזה התקנות מפרטות באופן מדויק כל כמה זמן יש לבצע בדיקה למז"ח, מי ראשי לבצע תיקון והתקנת מזחים ובאילו חלקי חילוף למזחים ניתן לעשות שימוש. החוק קובע שאת הוראות משרד הבריאות בנושא יש ליישם בדיוק רב, אבל איך יודעים אם המערכת מקולקלת או שיש איתה בעיה? בעלי מקצוע המיומנים ועובדים תחת תקנות החוק, יבצעו בדיקה מקיפה ושגרתית שתוכל לאתר תקלות במערכת במידה ואלה קיימות. לעיתים התקלה גלויה לעיניהם ולעיתים יש צורך לבחון לעומק מהיכן היא נוצרת, אך ההסתייעות בבעלי מקצוע המתמחים בכך לחלוטין תסייע לאתר את התקלה במהירות.

 

מדוע משרד הבריאות כל כך מחמיר בנושא המז"ח?

אין ספק שהתקנות המחייבות על פי חוק ועל פי משרד הבריאות בעניין מז"ח יכולות להיראות לרבים מוגזמות, אך אין לזלזל בהן. מדובר על איכות מי השתייה ועל בריאות הציבור ככלל, האם מישהו מאתנו היה רוצה לגלות שמים שנעשים בהם שימוש במפעל חוזרים חזרה למערכת הציבורית ולברזי השתייה והמקלחת של כולנו? התשובה היא במאה אחוזים לא. המערכת נועדה לשמור על בריאות הציבור וההקפדה החמורה עליה נועדה לוודא שלא יהיו גופים שיזלזלו בכך בשום שלב.

 

התקנת מז"ח

התקנת מז"ח כאמור מבוצעת אך ורק על ידי בעלי מקצוע שהוסמכו לכך, ורצוי שאלה יהיו בעלי ניסיון עשיר בתחום. בשלב הראשון מבצעים למערכת שטיפה עם החדרת מים בלחץ, כך שבמידה ויש בתוך הצנרת לכלוך או גוף זר, לחץ המים יוציא אותו. הגישה למערכת צריכה להיות נוחה עבור הבדיקות התקופות שיבוצעו לה, כאשר במקומות ציבוריים או מקומות בהם יש לאנשים אחרים גישה למערכת, זו תהיה מאובטחת כך שלא ניתן יהיה לפגוע בה.

 

אילו תקלות יכולות להתגלות במערכת?

לא מעט תקלות יכולות להתגלות במז"ח, ומטבען של מערכות שיש בהן שימוש קבוע במים, היא עלולה לסבול מבלאי ומפגיעות בשסתום המערכת, מה שיכול בקלות להוביל לכך שהמערכת לא תעבוד ולמעשה מים מזוהמים יחזרו למערכת הציבורית. המערכת יכולה לסבול מבלאי של שנים, מלכלוך שחדר אליה ונתקע. כאשר בעלי המקצוע שנשכרו לבצע את איתור התקלה הם מקצוענים, הם ידעו לאתרה באמצעים טכנולוגיים מתקדמים כמו גם עם ניסיונם, ויפעלו לתקנה במהירות האפשרית.

לסיכום, כאשר התקלות נמצאות בזמן, כאשר פועלים על פי התקנות ומבצעים בדיקות תקופתיות למערכת, וכאשר לא ממעיטים בחשיבות ההליך, ניתן לאתר תקלות מיד עם היווצרותן ולתקנן.

עוד כתבות מעניינות: