מבחן מחוננים – דברים שכדאי לדעת

מבחן מחוננים הוא מבחן פסיכולוגי המעריך כישורים קוגניטיביים, חברתיים ורגשיים של התלמידים.

מבחן המחוננות הוא מבחן פסיכומטרי המשמש לזיהוי ילדים שעלולים להיות מחוננים. הוא פותח על ידי פרופ' ג'ון ב' קרול בשנות ה-70 ותוקן בשנות ה-80 על ידי ד"ר קרול דווק, כיום מומחית מובילה לפסיכולוגיה של הישגים ומוטיבציה.

מבחן המחוננים הוא נוהג נפוץ בבתי ספר רבים. זהו כלי סטנדרטי שעוזר לזהות תלמידים עם כישורים או כישרונות מיוחדים.

מבחן המחוננים ספג ביקורת על היותו מוטה כלפי קבוצות מיעוט, וכן נטען כי הוא אינו מנבא במדויק עד כמה יתקדם תלמיד בבית הספר.

למרות הביקורות הללו, מבחן המחוננים משמש לעתים קרובות כחלק מתהליך הגשת הבקשה למלגות והזדמנויות אחרות.

מבחן המחוננים הוא כלי לזיהוי תלמידים מחוננים בישראל. מבחן זה מועבר לתלמידים בגן ובכיתה א'. מטרת מבחן זה היא לזהות ילדים אשר צפויים לעבור תהליך למידה מואץ ועשויים להפיק תועלת מהתערבות מוקדמת.

 

תהליך למידה מואץ למחוננים

המחוננים הם אותם אנשים שמסוגלים ללמוד בקצב מהיר יותר מהאדם הממוצע. עם זאת, הם תמיד נאבקים למצוא זמן והזדמנויות לתרגל את כישוריהם.

תהליך הלמידה המואץ עוזר להם לשפר את כישוריהם בטווח זמן קצר יותר. הם יכולים להתמקד במה שהם טובים בו מבלי לבזבז זמן על ידי עשיית דברים שאין להם כישרון עבורם.

תהליך הלמידה המואץ עוזר להם להאיץ את עקומת הלמידה שלהם ולהתמקד במה שהם טובים בו מבלי לבזבז זמן על ידי עשיית דברים שאין להם כישרון אליהם.

תהליך הלמידה המואץ הוא תהליך המסייע לאנשים מחוננים לפתח את כישוריהם ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלהם.

 

תהליך הלמידה המואץ כולל ארבעה שלבים:

שלב 1: התלמיד לומד על הנושא לעומק. הם בונים בסיס חזק של ידע, ואז הם מתרגלים את מה שהם למדו על ידי עשייה. שלב זה יכול להימשך עד שלוש שנים או יותר.

שלב 2: התלמיד מתחיל ביישום של מה שלמד משלב 1, ולאחר מכן הוא/היא מיישם את הידע הזה במצבים חדשים שאינם מוכרים להם. הם מנסים דברים חדשים ולוקחים סיכונים מבלי לדאוג לגבי התוצאה כי הם כבר למדו כיצד להיכשל בשלב זה.

שלב 3: בשלב זה התלמיד מתחיל להתנסות בשיטות וטכניקות חדשות ללמידה מהר יותר מבעבר.

 

איך להתכונן למבחן מחוננים

מבחן המחוננים הוא מבחן סטנדרטי הניתן לסטודנטים בארצות הברית ובמדינות נוספות. המבחן נועד לזהות ילדים בעלי יכולת אינטלקטואלית יוצאת דופן, בדרך כלל ב-2% העליונים של האוכלוסייה.

מבחני מחוננים מנוהלים על ידי מחוזות בתי ספר, מורים, פסיכולוגים ואנשי מקצוע אחרים שעברו הכשרה בזיהוי ילדים מחוננים.

משרד החינוך הישראלי מגדיר מחוננים כ"פוטנציאל להישגים גבוהים באחד או יותר תחומים שאינם אינטלקטואליים בעיקרם" ומספק רשימה של קריטריונים שיש לעמוד בהם כדי שילד יזוהה כמחונן.

הקריטריונים הנפוצים ביותר הם: "הילד מראה יכולת או פוטנציאל להישגים יוצאי דופן בתחום אחד או יותר כמו הישגים אקדמיים (ביצועים אקדמיים), יצירה או אמנויות חזותיות/במה.

ישנם סוגים רבים ושונים של מבחני מחוננות. לחלקם קל להתכונן ולחלקם קשים יותר.

הצעד הראשון להתכונן למבחן מחוננים הוא לדעת את סוג המבחן אותו תעברו. סוגי הבדיקות הנפוצים ביותר כוללים:

הערכת מחוננים,

מבחן איקיו,

הערכת מחוננים,

מבחן כמות אינטליגנציה,

מבחני כושר דיפרנציאליים,

הערכת כושר דיפרנציאלי.

מבחני מחוננים נערכים כדי לזהות תלמידים בעלי פוטנציאל להישגים גבוהים. ניתן לערוך מבחנים אלו בדרכים רבות ושונות, והם מודדים את יכולות התלמידים בתחומים כמו הבנת הנקרא, מתמטיקה, מדעים ולימודי חברה.

אם אתה תלמיד שזוהה כמחונן, ייתכן שתצטרך לגשת למבחן IQ לפני שתוכל להיכנס לבתי ספר או תוכניות מסוימות. המבחן נעשה בדרך כלל על ידי פסיכולוג או יועץ בית ספר שיעזור לך להחליט אילו סוגי קורסים ותכניות יהיו הטובים ביותר לצרכים כל אלו מעלים את החשיבות של הכנה למבחן מחוננים בצורה מקצועית ויסודית.

 

עוד כתבות מעניינות: